IV. Danubia Talents International Music Competition

The schedule of competition

18. 10. 2019. Friday

Section Age group Time Competitor
Wind
 
E
 
8:40am
 

1. Erdei Boglárka
2. Fieszl Mátyás

Chamber



 
B



 
9:30am



 

1. Szegő Sarolta fuvola
Gál Hanna fuvola
Tárnoki-Zách Attila zongora
2. Laár Janka fuvola
Grimaldi Giulio Benedek zongora

Wind




 
A, B




 
9:50am




 

1. Eglesz Dóra
2. Eredics Marcell
3. Fodor Bálint
4. Lugosi Johanna
5.Keresztes Lőrinc
6. Kéthelyi Gergely

    10:50am


 

7. Kéthelyi Levente
8. Márton Tamás Gergely
9. Szigeti Anna
10. Töreki Anna

Wind



 
C



 
11:50am



 

1. Bakó Noémi
2. Baros Nagy Alfonz
3. Drahos Botond
4. Gyulai Csongor
5. Kusztós Olivér

    2:30pm




 

6. Lambert Szilvia
7. Magyary Timót Gergely
8. Molnár Imola
9. Nagy Balázs
10. Péli Árpád Kadosa
11. Szűcs Anna Fruzsina

Wind


 
D


 
4:20pm


 

1. Aubrecht Laura
2. Katona Szilárd Előd
3. Kerényi Eszter Lilla
4. Király Eszter

    5:45pm


 

5. Sebesy Zekő
6. Takács Dorottya
7. Tornyos Virág
8. Zsigmond Szabolcs

7:30pm - RESULT ADVERTISEMENT

 

19. 10. 2019. Saturday

Section Age group Time Competitor
Singing


 
D


 
9:15am


 

1. Ádám Eszter
2. Bede Blanka
3. Bégány Csenge Anna
4. Blaga Krisztina

    11:00am


 

5. Hiroko Katoh
6. Józan Vivien
7. Mráz Nikolett
8. Németh-Nagy Johanna

    2:00pm

 

1. Sallerbec-Erndt Vivien
2. Sándor Eszter
3. Stirbu Viktória

    3:20pm

 

4. Sun Yiwei
5. Tarnai Dávid
6. Tóth Szabó Krisztina

Singing

 
B, C

 
5:00pm

 

1. Fedorova Anna
2. Nyárádi Anna
3. Urbán Zalán

    6:00pm
 

4. Papp Zoltán Bence
5. Szenthelyi Krisztián

7:10pm - RESULT ADVERTISEMENT

 

20. 10. 2019. Sunday

Section Age group Time Competitor
Chamber




 
E




 
8:30am




 

1. Felszegi Dalma
2. Józan Vivien
3. Laidna Maila
4. Mészáros Dániel
5. Olgyai Gergő
6. Sochacka Joanna

Chamber

 
D

 
10:40am

 

1. Deák Volom Dávid
2. Király Ádám
3. Takács Dorottya

Chamber

 
C

 
11:40am

 

1. Deák Éva
2. Hartyányi-Rodrigues Anna Sofia
3. Vajda Vince Vilmos

String


 
A


 
2:00pm


 

1. Gál Laura
2. Haluska Lora Jázmin
3. Jávorszky Stella
4. Kunhegyi Anna Sára

String



 
C



 
2:20pm



 

1. Forgó Boglárka
2. Fóti Csilla
3. Gyárfás Balázs
4. Porkoláb Janka
5. Wu You

String


 
D


 
3:45pm


 

1. Agárdi Anett
2. Balázs Debora Gréta
3. Sztathatosz Sebestyén
4. Tokárszky Máté

String





 
B





 
5:30pm





 

1. Csákvári Emma
2. Domokos Dalma
3. Kövecs Renáta
4. Oygür Dilay Ra
5. Önhon Duru
6. Szőts Ármin
7. Lavino Mercuri Lucrezia

7:30pm - RESULT ADVERTISEMENT

 

21. 10. 2019. Monday

Section Age group Time Competitor
Piano


 
E


 
9:00am


 

1. Backóné Tari Tímea
2. Begala Andrea
3. Bérczes Mihály
4. Dudás Zsuzsanna

    10:45am


 

5. Kéry Tamás
6. Murzakhanova Alina
7. Nakano Mariko
8. Okuda Mai

    2:30pm

 

9. Pecnik Mia
10. Schroeder Jennifer
11. Sochacka Joanna

    4:00pm


 

12. Yuna Tamogami
13. Torrealba Walkiria
14. Tyrnavskii Sviatoslav
15. Varga Gergő Zoltán

7:00pm - RESULT ADVERTISEMENT

 

22. 10. 2019. Tuesday

Section Age group Time Competitor
Piano






 
D






 
8:30am






 

1. Amiraslanov Nariman
2. Baki-Szmaler Noémi
3. Gál Eszter
4. Mikhaylova Yulia
5. Nishikawa Chihiro
6. Szakál Zsófia
7. Szekrényesy Csanád Dávid
8. Tuska Regina

Piano





 
C





 
11:30am





 

1. Deák Éva
2. Éder Kristóf
3. Horváth Apor
4. Maros Bojána
5. Máté Hanna
6. Orsovai Hedvig
7. Papp Mónika

    2:30pm


 

8. Raffai Péter
9. Remenyik Balázs
10. Szigetvári Borbála Zoé
11. Vajda Vince Vilmos

Piano







 
B







 
3:50pm







 

1. Bede Ágoston
2. Mór Dávid
3. Garamszegi András
4. Kawauchi Sayuri
5. Jankovits Miklós
6. Yi Wu
7. Kirchlechner-Farkas Edit Zsófia
8. Kolary Mária
9. Molnár Anna Szofi

    5:30pm






 

10. Rotari Alexandru
11. Rotary Cristina
12. Song Chuxuan
13. Szczygiel Zuzanna
14. Végső Valdemár Norton
15. Volsky Mikhail
16. Zhou Jiale
17. Zong Jinyi

7:30pm - RESULT ADVERTISEMENT

 

23. 10. 2019. Wednesday

Section Age group Time Competitor
Piano
4 hands



 
A, B, C, D, E




 
9:00am




 

1. Borka Pál – Seres Lola
2. Maxim – Nadine Nieuwenhuis
3. Saravanan Oviya
4. Volski Mikhail
5. Yao Yu He – Donyec István
6. Szakály Zsófia

    10:15am

7. Backó Panna Bella – Backóné Tari Tina

    10:20am


 

8. Dudás Zsuzsanna
9. Kanazawa Akiko – Tomomi Tsuchiya
10. Kozlowska Marharyta – Matteo Zoli
11. Savic Natasa

12:20pm - RESULT ADVERTISEMENT
Piano





 
A





 
2:00pm





 

1. Honda Yuna
2. Honda Risa
3. Kádár Valentina
4. Kádár Viktória
5. Mitreva Dushica
6. Nieuwonhuis Maxim
7. Nieuwonhuis Nadine

    2:45pm






 

8. Nguyen Ngoc May
9. Ordonez Jayden
10. Partos Magaréta
11. Seres Lola
12. Taurus Anastasia
13. Volski Nikolai
14. Zimowska Anna
15. Zhi Chong Fu

Accordion B 3:30pm

16. Nagy Réka

4:00pm - RESULT ADVERTISEMENT
5:30pm - GALA CONCERT

18.10.2019 (Friday)

Chamber Music B
Wind section

19.10.2019 (Saturday)

Singing

20.10.2019 (Sunday)

Chamber Music C, D, E
String section

21.10.2019 (Monday)

Piano E

22.10.2019 (Tuesday)

Piano B, C, D

23.10.2019 (Wednesday)

Piano 4 hands
Accordion B
Piano A
Gala concert


With the cooperation of the Organized by Danubia Talents Art Association wild be held the 

IV. Danubia Talents International Music Competition.

Location: 1051 Budapest, Street Vármegye 9. Hungary

Date: 18-23rd October 2019

The aim of the competition is to find talented young musicians, to help their music studies and to energize them. In addition, to present the Hungarian culture and popular musical traditions also to foreigners and Hungarians.

We announce the competition in seven categories: 

  1. Piano soloist
  2. String soloist  (violin, viola, cello,double bass, guitar)
  3. Wind soloist (all brass wind Instruments , all wood wind instrument)
  4. Piano four hands
  5. Chamber music
  6. Accordion
  7. Singing

Please pay attention to surely keep the legal number of minutes, because violating the time rule causes point lose in every categories, and the jury has the right to stop the playing competitor if overruns the accepted time.

Time rules:

1. section: Piano soloist

A born after 1st January 2009 playing time under 5 minutes
B born after 1st January 2005 playing time under 10 minutes
C born after 1st January 2001 playing time under 15 minutes
D born after 1st January 1997 playing time under 20 minutes
E without age limit playing time under 25 minutes

2. section: String soloist (violin, viola, cello, double bass, guitar)

A born after 1st January 2009 playing time under 5 minutes
B born after 1st January 2005 playing time under 10 minutes
C born after 1st January 2001 playing time under 15 minutes
D born after 1st January 1997 playing time under 20 minutes
E without age limit playing time under 25 minutes

3. section: Wind soloist (all brass wind Instruments, all wood wind instrument)

A born after 1st January 2009 playing time under 5 minutes
B born after 1st January 2005 playing time under 10 minutes
C born after 1st January 2001 playing time under 15 minutes
D born after 1st January 1997 playing time under 20 minutes
E without age limit playing time under 25 minutes

4. section: Piano 4 hands

A born after 1st January 2009 playing time under 5 minutes
B born after 1st January 2005 playing time under 10 minutes
C born after 1st January 2001 playing time under 15 minutes
D born after 1st January 1997 playing time under 20 minutes
E without age limit playing time under 25 minutes

5. section: Chamber music

A born after 1st January 2009 playing time under 5 minutes
B born after 1st January 2005 playing time under 10 minutes
C born after 1st January 2001 playing time under 15 minutes
D born after 1st January 1997 playing time under 20 minutes
E without age limit playing time under 25 minutes

6. section: Accordion

A born after 1st January 2009 playing time under 5 minutes
B born after 1st January 2005 playing time under 10 minutes
C born after 1st January 2001 playing time under 15 minutes
D born after 1st January 1997 playing time under 20 minutes
E without age limit playing time under 25 minutes

7. section: Singing

A born after 1st January 2005 playing time under 8 minutes
B born after 1st January 2001 playing time under 15 minutes
C born after 1st January 1997 playing time under 20 minutes
D without age limit playing time under 25 minutes

Competition rules

The program of the categories can be chosen freely.

We ask every participant to do not overrun the accepted time limite because it will cause points lose in every category.

The competition is opened, can be listened and watched by the audience.

The competitors will play in their name’s ABC order.

If a competitor arrives late, the jury will decide whether he can participate int he competition.

The competitors have to present their identity card or their passeport to the jury. Also they have to give two copies of their played pieces to the jury.

The members of the jury are recognised Hungarian and foreign artists, professors.

The decisions of the jury are definitives and there is no place for complaining.

The jury can decide whether they do not give a price in a category if the competitors performe in a low level.

Registration

The payment of registration fee please transfer to this account number:

Name: Danubia Talents Art Assiciation
Bank name: Erste Bank
Bank account number: 11600006-00000000-84213628
IBAN: HU46 1160 0006 0000 0000 8421 3628
SWIFT: GIBAHUHBXXX

Note: Danubia Talents and category/section

The paid fee is non-refundable.

Registration on Application form and please attach:

  1. Vocational CV or teacher recommendation,
  2. Copy of your ID,
  3. Copy of application fee proof of payment.  

Condtition of the apply:

  • Correct fill of  the registration form
  • Documentation of the entry fee

Application fee:

Categories A B C D E
Piano soloist € 50,00 € 55,00 € 60,00 € 70,00 € 80,00
String soloist € 50,00 € 55,00 € 60,00 € 70,00 € 80,00
Wind solist € 50,00 € 55,00 € 60,00 € 70,00 € 80,00
Piano 4 hands € 50,00 € 60,00 € 70,00 € 80,00 € 100,00
Chamber music € 25/person € 25/person € 30/person € 30/person € 40/person
Accordion € 50,00 € 55,00 € 60,00 € 70,00 € 80,00
Singing € 55,00 € 60,00 € 70,00 € 80,00  

Participants who require an accompanying piano must indicate this on the registration form and pay the following additional quota:

Cat. solo singing
A € 30,00 € 40,00
B € 40,00 € 50,00
C € 50,00 € 60,00
D € 60,00 € 70,00
E € 70,00  

 

Prizes

The absolute winners in every category win the prizes below:

1-6. section:

A € 100,00
B € 150,00
C € 200,00
D € 300,00
E € 400,00


7. section: Singing

A € 150,00
B € 200,00
C € 300,00
D € 400,00


Concert prizes:

Each category E absolute winner: a concert

If in the categories will not be absolute winner, then the artistic director can adjudge it to other competitor, but it is not obligatory.

Other awards:

charter, cup

Absolute first prize: (points 98-100) cup, charter

Special Casio Award

First prize: (points 95-97) medal, charter

Second prize: (points 90-94) medal, charter

Third prize: (points:80- 89) medal, charter

Honourable mention: (points 70-79) charter

It is obligatory to performe at the gala concert, and the prizes will be given there also.

The awarded competitors, who do not performe at the gala concert, will lose their prizes.

This concert will be recorded. Record is prohibited during competition time.

The organizers hold the right for themselves to change the rules if it will be necessary.

The association cannot be called to account for any accident and damage during the competition.

These rules are obligatory without any condition.

Every given datas will be handled privately, according to the updated laws.